Lokaty pięciomiesięczne

Lokaty 5 miesięczne wprowadziły ostatnio Fortis Banki i BGŻ. „Lokata Europejska” Fortis Banku przynosi zysk na poziomie 5,25 proc. w skali roku. Klient może także założyć depozyt na 18 miesięcy, a wtedy bank podniesie stawkę do 5,5 proc. w skali roku. BGŻ proponuje natomiast „Lokatę Kuszącą”, która przyniesie zysk na poziomie 5,55 proc. Natomiast w Meritum Banku lokata 5M z dzienną kapitalizacją odsetek pojawiła się w miejsce lokaty trzymiesięcznej. Jej oprocentowanie wynosi 5,7 proc., ale produkt umożliwia ominięcie podatku Belki.

Lokata terminowa w Eurobanku

Bardzo ciekawa krótkoterminowa lokata. Przy pojedynczej lokacie poniżej 1 800zł pozwala ominąć podatek Belki. Odpowiada tradycyjnej lokacie z oprocentowaniem 8,64%.

Co jest ważne przy zakładaniu lokaty terminowej?

Przy zakładaniu lokaty terminowej należy zwrócić uwagę na:
- wysokość oprocentowania oraz częstotliwość kapitalizacji lokaty,
- wysokość kwoty minimalnej,
- czy istnieje możliwość negocjowania wysokości oprocentowania w przypadku posiadania większej kwoty pieniędzy,
- czy można ustanowić pełnomocnika,
- czy odsetki są dopisywane do kapitału czy też bank przekazuje na nie oprocentowany rachunek,
- wysokość dodatkowych opłat związanych z założeniem lokaty,
- czy istnieje możliwość wyboru rodzaju lokaty

Lepiej pożyczyć pieniądze z banku czy zaciskać pasa i oszczędzać?

Rocznie Polacy oddają bankom kilka miliardów złotych odsetek od zaciągniętych kredytów. Te pieniądze mogłyby zostać w naszych portfelach, ale wędrują do banków. Czy to źle? Oczywiście nie będę namawiał, by nie brać kredytów. Sam mam trzy. Ale wiem, że nie każdy kredyt jest niezbędny. Często pożyczasz pieniądze, choć mógłbyś przez kilka miesięcy oszczędzać i kupić coś za własne pieniądze. Byłoby taniej. Bo kredyt kosztuje. Czasem nawet nie wiesz, jak dużo.